Як отримати свою частку земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності

    В останній час земельні питання «загострилися» у зв'язку з можливим відкриттям ринку землі і хвилюють майже кожного українця.

   До мене звернувся клієнт, який отримав у приватну власність одну з п'яти квартир у двохповерховому будинку і забажав оформити право власності на свою частку земельної ділянки, що є власністю всіх співвласників цього будинку. Звісно, цей будинок має прибудинкову територію. І саме ця земельна ділянка, яка предназначена для обслуговування багатоповерхового будинку і стала «камнем предткновения» поміж сусідів. І звісно, що сусіди, які набули квартири у власність досить давно, вже «поділили» прибудинкову територію шляхом самозахвату.

   Але мій клієнт побажав отримати свою частку прибудинкової земельної ділянки на законних підставах.

   Я запропонувала спочатку встановити статус земельної ділянки, яка знаходиться під будинком, та прилеглої до будинку земельної ділянки. Відповідно до частини 2 статті 89 Земельного кодексу України вказана земельна ділянка співвласників багатоквартирного будинку має статус спільної сумісної власності.

   Відповідно до частини 1 статті 372 ЦК України майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.

   Частина 4 статті 372 ЦК України передбачає варіант поділу такого майна: укладання письмового договору з обов'язковим нотаріальним посвідченням (обов'язкові умови!). Саме таким чином спільне майно (в тому числі й спільна земельна ділянка) може бути розділено між співвласниками!

Звернемось до Земельного кодексу України, стаття 88 якого встановлює, що володіння, користування, розпорядження земельною ділянкою, що знаходиться у спільній частковій власності здійснюється за згодою всіх співвласників за договором, а у разі недосягнення згоди – в судовому порядку. Договір про спільну часткову власність на земельну ділянку укладається в письмовій формі і посвідчується нотаріально.

Учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.

   Отже, учасники спільної сумісної власності вправі розділити земельну ділянку на частки, визначивши їх розмір.

   Таким чином, маємо такий алгоритм дій:

1) переходимо від спільної сумісної власності до спільної часткової власності, реалізуємо право на поділ земельної ділянки: укладаємо договір про поділ земельної ділянки (у випадку, якщо в наявності згода всіх співвласників) або виділяємо свою частку в судовому порядку;

2) формуємо земельну ділянку (визначаємо площу, межі, вносимо інформацію до Державного земельного кадастру, отримуємо витяг з ДЗК);

3) здійснюємо державну реєстрацію речових прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на нову земельну ділянку.

   Звичайно, що цей алгоритм працює, коли первинна земельна ділянка була сформованою, має кадастровий номер та міститься в Державному земельному кадастрі України, тобто має юридичний статус земельної ділянки, що знаходиться в спільній сумісній власності.

   Таким чином, навіть за відсутності згоди Ваших сусідів можна оформити право власності на свою частку земельної ділянки, що знаходиться в спільній сумісній власності. 

   Адвокат допоможе Вам захистити Ваше право: визначитися з порядком дій щодо Вашої комунікації з сусідами, зібрати необхідні документи, скласти запити та позов до суду. Треба знати власні права та вміти їх захищати!

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить